Yeni Kaledonya’da Son Durum: Yabancılar Tahliye Ediliyor

Geçen hafta Fransa’nın Pasifik bölgesindeki denizaşırı toprağı Yeni Kaledonya’da en az altı kişinin öldüğü ve yüzlerce kişinin yaralandığı şiddet olaylarının patlak vermesi farklı ülke vatandaşlarının tahliyesine yol açtı.

Avustralya Dışişleri Bakanı Penny Wong, iç karışıklık yaşanan Fransa egemenliğindeki komşu ada Yeni Kaledonya’da bulunan Avustralya ve farklı ülke vatandaşlarının dün itibariyle tahliyesine başlandığını duyurdu.

YABANCILAR TAHLİYE EDİLİYOR

Wong yaptığı açıklamada, “Fransız yetkililer, Yeni Kaledonya’dan daha fazla turistin ayrılmasını sağlamak için bugün Avustralya’ya bir uçuş düzenleyeceklerini bildirdi. Ayrılmak isteyen tüm Avustralyalıların ayrılmasını desteklemek için ortaklarımızla çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Dün itibariyle 108 yabancının Yeni Kaledonya’dan Avustralya’nın Brisbane kentine geldiği belirtildi.

NE OLMUŞTU?

Fransa egemenliğindeki Güney Pasifik adası Yeni Kaledonya’da, Fransa tarafından Fransızlara daha fazla oy hakkı tanıyan yasa tasarısının gündeme gelmesi ve daha sonra kabul edilmesiyle iç karışıklık başlamıştı. Fransa İçişleri Bakanlığı isyanları bastırmak için adaya yaklaşık 1000 kişilik polis ve jandarma göndermişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir