Asgari ücrete ara zam tartışmaları sürerken ilk rakam ortaya çıktı

Türk-İş, Mayıs ayına ilişkin açlık ve yoksulluk sınırı araştırmasının sonuçlarını açıkladı. Buna göre, dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 18 bin 969 TL’ye ulaşarak asgari ücreti geçti.

Temmuz ayında ara zamma ilişkin kapıların kapandığı asgari ücret ise 17 bin 2 TL olarak kaldı.

MAYIS SONUÇLARI AÇIKLANDI

Türk-İş’in, çalışanların geçim koşullarını ve temel ihtiyaç maddelerindeki fiyat değişikliklerinin aile bütçesine yansımalarını ortaya koymak amacıyla her ay düzenlediği “Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması”nın 2024 yılı Mayıs ayı sonuçları açıklandı.

İLK RAKAM ORTAYA ÇIKTI

Dört kişilik bir ailenin açlık sınırı ve yoksulluk sırına ilişkin paylaşılan verilerde, dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 18 bin 969 TL‘ye, yoksulluk sınırı ise 61 bin 788 TL‘ye yükseldi.

“ALIM GÜCÜ HER GEÇEN GÜN AZALIYOR”

Açıklamada, “Temel mal ve hizmetlerdeki fiyat artışları, yılın ilk dört ayında olduğu gibi bu ay da devam etti.

Geçim şartlarının her geçen gün daha da zorlaştığı ve alım gücünün azaldığı kaçınılmaz bir gerçek” ifadelerine yer verildi.

“GIDA FİYATLARINDAKİ ARTIŞ DEVAM EDİYOR”

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Yapılan araştırmada, gıda fiyatlarındaki artışın devam ettiği gözlemlendi.

Her ay gerçekleşen bu artış, özellikle dar ve sabit gelirli kesimler başta olmak üzere toplumun tüm kesimlerini olumsuz etkilemeye devam ediyor.

Bekar bir çalışanın ‘yaşama maliyeti’ ise aylık 24.609,50 TL’ye yükseldi.

BAKAN IŞIKHAN’DAN ARA ZAM AÇIKLAMASI

Asgari ücrete ara zam yapılacak mı sorusu kamuoyunun gündemindeki yerini koruyor. Bu yıl için yalnızca tek bir zam yapılacağı açıklanmasına rağmen, ikinci bir zam beklentisi sürüyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, yaptığı son açıklamada, “Ara bir zam gündemde değil. Bu konu daha önce de gündeme geldi ve düşüncemiz değişmedi. Enflasyon verileri olumlu yönde” demişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir